Kazachstan

Deviata najväčšia krajina na svete je ekonomicky najpokročilejšou z krajín bývalého sovietskeho zväzu, najmä vďaka bohatým zásobám ropy a väčšine ostatných cenných minerálov. Znamená to všeobecne lepšie štandardy ubytovania, reštaurácií a dopravy ako kdekoľvek inde v strednej Ázii. Najväčšie mesto, Almaty, takmer pripomína Európu s rušnými ulicami, elegantnými kaviarňami, lesklými nákupnými centrami a hedonistickým nočným životom. Hlavné mesto Astana, na severnej stepi s vetrom, sa premenilo na expozíciu 21. storočia s bohatou futuristickou architektúrou. No za mestami nájdete najväčšie cestné dobrodružstvo, či už je to turistika vo vysokých horách a zelené údolia Tian Šan, hľadanie divokej zveri na stepi s jej mnohými jazerami equipos de limpieza a vapor, vychutnávanie domácej pohostinnosti v penziónoch v obci alebo cestovanie cez západné púšte až po vzdialené podzemné mešity.

Almaty – mesto s pozadím zasneženého pohoria patrilo odjakživa medzi najatraktívnejšie mestá v strednej Ázii. Dnešné bohaté Almaty má drahé predmestské byty, oslnivé nákupné strediská, kaviarne v západnom štýle, drahé reštaurácie, nočné kluby a nové lyžiarske strediská, ktoré Vám pomôžu si plne užívať život. Autobusová stanica mesta je hlavný dopravný uzol Kazachstanu a miestom, cez ktoré prechádzajú mnohí cestujúci. Zostaňte tu niekoľko dní a zistíte, že Almaty je pomerne sofistikované miesto, kde sa môžete tešiť na zelené parky a skvelé múzeá, obchody a trhy a na pitie a párty v najlepšom stredisku Ázie, na jedenie v reštauráciách, kaviarňach, baroch a kluboch. A skvelá horská turistika a lyžovanie sú priamo na dosah.

Centrum mesta sa tiahne zhruba od Zeleného trhu na severe až novú obchodná štvrť na juhu pozdĺž ulíc ako je napríklad Al-Farabi. Niektorí ľudia nachádzajú nedostatok výrazných pamiatok na dlhých, rovných uliciach Almaty. Majte na pamäti, že hory sú na juhu a že mesto siaha až smerom hore k nim.
V Turkistane, meste 165 km severozápadne od Shymkentu (čo je jednoduchá výletná cesta), stojí najväčšia kazašská architektonická pamiatka a najvýznamnejšie pútnické miesto. Mauzóleum prvého veľkého tureckého moslimského svätého človeka, Kozhy Akhmed Yasaui, postavil panovník Timur koncom 14. storočia vo veľkom meradle, porovnateľnom s jeho nádhernými výtvormi v Samarkande, a nemá v Kazachstane súperov o krásu.

Turkistan už bol dôležitým obchodným a náboženským centrom (vtedy známym pod menom Yasy), keď tu v 12. storočí žil uctievaný učiteľ Sufi a mystický básnik Kozha Akhmed Yasaui. Yasaui sa narodil v Sayrame, pravdepodobne v roku 1103 a podstúpil asketický výcvik Sufiho v Bukhare. Neskôr potom žil po zbytok svojho života v Turkistane, kde nakoniec aj zomrel okolo roku 1166. Založil odkaz svojho učenia a mal dar na to, prostredníctvom básní a kázní v tureckej ľudovej reči zaujať ľudí, čo je hlavným dôvodom pre jeho trvalú popularitu.

Yasauiho pôvodná malá hrobka bola už pútnickým miestom predtým, než Timur nariadil oveľa väčšie mauzóleum postavené okolo roku 1390. Timur zomrel skôr, než bolo dokončené a hlavná fasáda tak zostala nedokončená – dnes stále zostáva bez krásnej dlažby, ktorá zdobí zvyšok budovy a jej leštené stĺpy stále vystupujú. Od 16. do 18. storočia bol Turkistan hlavným mestom kazašských khanov. Po ceste zo Shymkentu môžete vystúpiť z auta či minibusu, keď vstúpi mauzóleum do uhľa pohľadu na ľavej strane.